796441820115

MJ Guider – Precious Systems

gin_platonic Hudba Leave a Comment

Dopravní prostředek, který by umožňoval okamžitou přepravu z místa na místo v reálném čase, natož do minulých dnů či směrem vpřed, zatím zůstává nesloženou hudbou budoucnosti. Poslech nového alba MJ Guider se však dá považovat za výlet v upraveném voze DeLorean DMC-12, výlet po vrtkavých cestách časoprostoru narušených již přetočenými hodinami a následnými explozemi doprovázejícími každé zažehnutí motoru tohoto pomyslného teleportu.

Dlouhé syntezátorové spojovníky úvodního songu Lit Negative vážou osmdesátá léta v jejich současných synthwave reminiscencích vzpomínaných také u kapel jako Tropic of Cancer, Chromatics nebo Glass Candy. Zvuk neworleanského tria se zdá být ještě o pár tónů temnější, melancholický dovětek typický pro label Kranky je zde však zcela na místě.

Vůz se žene dál, a to po výmolech rytmického bubnování (Triple Black, White Alsatian) nebo pokračuje v rozteklém ambientním téru (Surfacing First, Second Surface). Skladba Former Future Beings, která začíná tóny piana, tvoří už svým názvem ódu na pomíjivost. Všechny texty jsou nejednoznačné stejně jako kontury samotných paměťových drah, jako nepřesná odezva vozovky při okružní jízdě limbickým systémem. Kontrola řízení tedy není možná navzdory závěrečné Evencycle a nekonečným slibům v desetiminutovém smyčkování věty in control, in control, in control. Slova se ale postupem času deformují, až v jejich omílání zmatený sluch rozeznává pravý opak – no control.

Album je podle zpěvačky Melissy Guion inspirováno proměnami New Orleans a jeho okolí. Ačkoliv se její tvorba snaží zachytit důsledky prchavosti času, přenést se do obrazů v dlouhodobé paměti a možná je v jiné formě zpodobnit a napodobit, neustále ubíhající vteřiny nelze předjet, nelze se otočit a vrátit – zpět ani do budoucnosti. ©krystufekrobin

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *