a0704267006_10

Moor Mother – Fetish Bones

gin_platonic Hudba Leave a Comment

Když jsem tuhle desku poprvé slyšel a pak neustále mačkal repeat, chtěl jsem po dlouhé době napsat dlouhý text, v němž bych rozebral její jednotlivé aspekty a ukázal, jak je tady všechno dokonale propojené a provázané. Hudba jako interkulturní artefakt, nebo tak nějak podobně bych to zkusil pojmenovat.

Byla by tu zmínka o afrofuturismu; a o tom, jak paměť, minulost a historická zkušenost jsou nezbytným prostředkem vize a následně i uskutečnění lepší budoucnosti. Od otroctví až kdesi do bodu, kde končí časoprostor a žijí nové bytosti. Neopomenul bych několik odstavců o free jazzu, dědictví Sun Ra a o samplech, které tvoří rytmické a zvukové koláže, jako tomu bylo v pozdních šedesátých letech, kdy lo-fi přístup a estetika umožnily vyjádřit se i těm, kteří neměli téměř nic. Rozhodně bych nesměl opomenout vizuální stránku textů a literární aluze, které sahají od konfrontačního tónu, sociální kritiky a aktivismu Amiriho Baraky, přes archetypální mýtus Toni Morrison, až k surrealistickým vizím Samuela R. Delanyho. A každopádně bych se rozplýval nad tím, jak se propojují  hip-hop, punk a noise v svébytný a homogenní celek, který reflektuje každodenní realitu života afroameričanů. Na konec by jistě nebylo od věci se zamyslet nad hledáním vlastní odlišnosti a svobody, které jsou klíčové pro poznání sebe sama.

Zkrátka, ano, tahle deska si zaslouží hluboký rozbor a jistě o ní bude popsáno mnoho stran, ale v zásadě je tu jen jediná věc, kterou potřebujete vědět: „Kope to jak svině.“ @siderorea

Celá deska k poslechu a zakoupení na bandcampu.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *