tmp_2f1452708846646-ll1a7c20of1aif6r-e3bdaeffda870fdd2ce671154591f644_2flifetones_outsiderbg

Lifetones – For a Reason

gin_platonic Hudba Leave a Comment

Čas od času je dobrý, aby někdo připomenul, že This Heat byla úplně zásadní kapela, která měla na náš svět větší vliv než The Beatles a Throbbing Gristle dohromady, ale nevím přesně v jakých jednotkách se to dá vyjádřit. Odkaz This Heat se letos rozhodl vzkřísit label Lights in the Attic (dále třeba i The Shaggs), který vydal reedici všech desek kapely, včetně dávno zapomenutého sólového projektu Charlse Bullena – Lifetones.

This Heat působili na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, zbyla po nich dvě alba, jedno EP a záznam Peel Session. Jejich zvuk měl základ v post punku, ale stejně důležitou roli jako kytara měly magnetofonové pásky a experimentální přístup. Záznamy nahrávek a následná manipulace s nimi, třeba jen obyčejné zrychlení, přinesly zcela nové možnosti.

První album This Heat  je spíše o hledání sebe sama a nových zvuků, které dnes klasifikujeme jako náznaky ambientu  nebo musique concrète. Druhé album Deceit (deceit, This Heat, get it?) je potom syntézou zvukových experimentů a post-punkové a pre noise/math/post rockové kytary: vrcholný záchvěv geniality a šílenství poháněný hrozbou nukleárního konfliktu a odporem k tehdejší vládnoucí garnituře v čele s Iron lady. Veni, vidi, vici. I came, I saw, I conquered.

thisheat3-1-22-2016

This Heat se rozpadli v roce 1982. Třetina si založila novou kapelu Camberwell Now, třetina kapely odjela do Indie a poslední třetina, Charles Bullen, si nechal udělat dredy, vydal reagge desku a začal se věnovat naplno politickému aktivismu a vzdělávání.

Sbližování tehdejších levicových punkových kapel s reagge a dubem nejlépe ilustruje klasika The Clash London Calling. Apparently the UK scene’s fascination with dub stems from a reggae DJ who was friends with many of the bands… a common post-gig after party would be a late night hash sessions fueled by his most out-there dub 45 sides.

For a Reason je skutečně směs všech žánrů, ve kterých se nevyznám a většinou je používám jako pejorativum: reagge, dub, ska… Nejedná se však o žádné sluníčkářství, Bullenovo reagge je pořádně nasáklé kyselinou jménem Deceit. Charakteristická kytara a zpěv, divné nástroje, levicová angažovanost, krautrocková repetitivnost a frustrace z okolního světa. Nejsilnější moment přichází s palindromickou Good Side, kde Bullen rozjede svoji flow na maximum. Zbytek mixtepju je spíš instrumentální, což je trochu škoda. V Travel pak rozvíjí dál svoji lásku ke klarinetu, kterou praktikoval už na deskách This Heat. (Kdysi jsem míval rád kapelu Clinic).

Na last.fm je v kolonce similar artists třeba Dean Blunt. Tyto dvě postavy spojuje mnohem víc, než se na první pohled může zdát, například hudební vizionářství a politická angažovanost. Přestože For a Reason vyšlo před více než třiceti lety, hudba Lifetones i This Heat  je stále aktuální, a v letošním rozhovoru pro FACT si tak v klidu mohli dovolit kopnout do mladších: What I’m seeing now is an awful lot of people just following things. We tried to find our own thing and ask, ‘What else is there? ©jacquesmort

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *