71JVnPVz5oL._SL1400_-863x863

Lotic – Heterocetera

administrator Hudba 1 Comment

The whole EP, especially the title track, is the biggest middle finger I can do right now.“ 

Loni se Lotic blýskl mixtejpem Damsel in distress, který byl frustrující skrz na skrz, a kromě brutálních perkusí na něm bylo možné zaslechnout taky živou verzi Drunk in Love od Beyoncé, deformovanou paranoidním předivem noiseu ozvěnami hororových soundtracků. „… it was meant to be the worst 25 minutes of your life, or whatever,“ řekl Lotic k mixu  a připravil si půdu pro Heteroceteru. EP vyšlo u Tri Angle, labelu, který jak jistě víte, pouští do světa jenom to nejlepší zboží (Haxan Cloak, Vessel, Forest Swords, Sd Laika, aj.).

Jedná se o silně konfrontační nahrávku. Noise versus sound design. Taneční parket versus temná ulička. Klaustrofobie versus katarze. A tak dále. Úvodní Suspension zní jako kdyby jste vzali cihlu a rozbili s ní velkou prosklenou výlohu. Alarm vyje na měsíc, střepy dopadají na zem a beat pulzuje podle hladiny adrenalinu (ale kdyby tam chyběl, tak mi tahle skladba připomíná Scelsiho Natura renovatur). Fragmenty titulního tracku Heterocetera už bylo možné zaslechnout na Damsel in distress. Lotic tady sampluje The Ha Dance a zní trochu jako Arca soundtrackující Hitchcockovo Psycho. Tenhle track mimo jiné hrála Björk na párty pro své přátele. O několik měsíců později Lotic remixoval jednu z jejich skladeb.

Slay je asi nejmelancholičtější skladba nahrávky – s perkusemi připomínajícími praskání litosférických desek. Phlegm je rozpůlena „kulometovým“ beatem, Underneath je song s nulovou gravitaci a zároveň nejklidnější vál (aniž by však postrádal varovný podtón). Vztek Heterocetery se v závěru epečka štěpí na mikročástice, ignorující čas a prostor.

S každým dalším poslechem mi Heterocetera zní promyšleněji, strukturovaněji a mocněji. Nejvýstižněji tohle EP shrnuli v jedné větě na serveru Resident Advisor: „Over its 20 minutes, the EP pushes dance music through violent twists and turns until it becomes disorienting and startling.“ 

 

Comments 1

  1. Pingback: 50 nejlepších alb roku 2015 | GIN & PLATONIC

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *