a1490874023_10

Ansome – Stowaway

gin_platonic Hudba Leave a Comment

Rozhodně nejjedovatější desku pod obšírnou škatulkou techno loni vydal londýnský syčák Kieran Whitefield neboli Ansome. Debutu mladého chráněnce těžkotonážníků typu Perc nebo Bas Mooy předcházelo zásadní množství zásadně dobrých singlů – ať už prostřednictvím labelů obou zmíněných kmetů (MORD Records a Perc Trax), nebo na dvou vlastních, od píky vybudovaných a nezávislých vydavatelstvích.

Sám Kieran popsal své debutové album Stowaway třemi termíny: distorted, funky, sex machine. Kdyby bylo na mně, volil bych poněkud méně střídmou trojici výrazů: mánie, destrukce, předpeklí. Čirá zvrhlost bez přestávky, 130 úderů za minutu bez pauzy na vydýchání. Zhudebněný danse macabre.

Ansome nehraje na svou přiznanou hyperaktivitu, ani se prvoplánově neutápí v mocných vlnách mučících analogových nástrojů, ale plně využívá potenciálu svého rozmanitého arzenálu v důkladně navrstvených a detailně propracovaných kompozicích, které znějí, jako by vzešly z fabriky na obrábění kovů, a ne z garsonky v Londýně. Slovy našich rodičů: „Kdybyste chodili dělat dvanáctky do továrny, tak si tohle doma nepustíte.“

Ponurou atmosféru desky dotváří paleta zvuků jako vytržených přímo z nejpropocenějších nočních děsů. V úvodní skladbě Chemical Kenny střídá dětský vzlykot série výkřiků natolik děsivých, že by se za ně nemusel stydět ani Alain Chabat ve snímku Realita, track Poldark zase obsahuje sampl dopadající čepele gilotiny tolikrát, že by posloužil jako přesvědčivý hudební doklad Velké francouzské revoluce. Stowaway je díky tomu tak trochu album, u kterého si nemůžete být jisti, zda zrovna posloucháte vy jej, nebo vlastně ono vás.

Slovo techno poslední léta slýchám jakožto označení pro ledasco, co má 4×4 rytmus a není to lo-fi house. Jakýkoliv track z alba Stowaway má nejen potenciál nakopnout martenskou každého, kdo nepozná rozdíl mezi zvukem Trentemøllera a Karla O’Connora, ale především proměnit pra(c)hobyčejnou techno party v tanec smrti. Nihilismus, jaký byste od člověka, co nosí kšiltovky Polo Ralph Lauren, rozhodně nečekali. @pipedream

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *