a0596478358_10

Uniform – Wake in Fright

gin_platonic Hudba Leave a Comment

Loni v rozhovoru pro server The Verge DeRay Mckesson, výrazný představitel mezinárodního hnutí Black Lives Matter, v jedné z odpovědí prohlásil: „We aren’t born woke. Something wakes us up“. Rozhovor se týkal primárně aktivismu na sociálních sítích a jeho dopadů, kdy Mckesson naznačil, že pro někoho takovým impulsem „k probuzení“ může být příspěvek na Twitteru nebo Facebooku. Co kdybychom jeho věty použili v jiném, avšak příbuzném kontextu: co když se pod tíhou zprostředkovaných informací nebo vlastních zážitků nebudíme do stavu aktivní, tvůrčí reakce, ale do paralyzující nejistoty, strachu a obav? Právě to naznačuje název nového alba dua Uniform, které vyšlo pod typickým coverem newyorského labelu Sacred Bones jako jedno z nejlepších hudebních překvapení tohoto roku.

Zpěvák Michael Berdan (York Factory Complaint, Drunkdriver) a kytarista/producent Ben Greenberg (The Men) vytvořili na své druhé desce zvukovou reflexi světa, který je ve válečném stavu jak na globální, tak individuální úrovni. Výpověď o závislostech, duševních démonech, neměnných a opakujících se způsobech chování či neudržitelném statu quo přenáší energická tonáž s inspirací u Big Black (Tabloid), Metallicy (The Killing of America), ale také noisu, metalu nebo EBM (The Lost). Neméně důležitým je doprovod Berdanova vokálu se slovem angst vytetovaným na hlasivkách. „This music is our response to and our reflection of the overwhelming violence, chaos, hate, and destruction that confronts us and everyone else in the world every day of our lives. When we play, I don’t feel powerless anymore. I hope this record can help others transcend their anger and frustration.“ potvrzuje koncept alba Berdan.

Deprese má dle některých psychiatrů a psychologů pozitivní účel a tím je spuštění niterného analytického procesu, zkoumajícího možné vnitřní i vnější příčiny onoho stavu. I to se Uniform snaží ukázat ve své formě populární mindfulness terapie – v hudební tvorbě kloubící všímavost, kreativitu a touhu po změně. Jako by ještě chtěli dodat: Jsme ve válce s depresí a bolest je zatím součást léčby; dostatečný důkaz, že jsme vzhůru. ©krystufekrobin

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *