SUB021-3000x3000_1250

Ellen Arkbro – For Organ & Brass

gin_platonic Hudba Leave a Comment

Představovat sáhodlouze label Subtext nemá smysl – tu bestii v každém z nás, toužící po nadzvukové masáži a rezonujícím očistci, uspokojil už mnohokrát. Po loňské, zde na blogu uctívané, desce od Paula Jebanasama, Fisově přírodním noisu a Glotmanově projektu Blessed Initative, zahájil label letošní rok silnou, neprávem přehlíženou deskou od Joshui Sabina (U12 je jeden ze songů roku), na níž teď navazuje opusem For Organ And Brass skladatelky Ellen Arkbro.

Vědecko-fyzikální hi-fi estetiku vystřídaly klasické zvuky klasických nástrojů orámované geniálně staromilským coverem. Arkbro, v současnosti studující magisterský obor hudební kompozice ve Stockholmu, se soustředí ve třech skladbách na specifické ladění, intonaci a harmonickou modulaci. Toto přetavuje v nekonečné tóny varhan a tria dechových nástrojů (roh/tuba/trombon), jejichž vzájemným propojením podle ní vzniká zvuk zcela nového (dechového) nástroje. Harmonický rámec varhan navíc ukrývá intervaly a akordy podobné těm, které se nacházejí v modalitách tradiční bluesové hudby. Pokud nevíš, co si pod tím vším představit, tak výsledkem jsou brutálně pomalé, téměř bluesové kompozice, vzývající absolutní bezčasí i stav beztíže.

Nejsem schopný posoudit skladatelskou důmyslnost, houslový klíč píšu celý život naopak, ale když dojde na podobně čirý drone, jsem doma. A když píšu doma, myslím tím ve stavu, kdy si mažu Earth na chleba a při tom se ztrácím v drobných zvukových nuancích, jež nevyžadují nic jiného, než abych se zbavil nánosu každodenního zla a soustředěně naslouchal. Během takových seancí si pak nejde nevzpomenout na minimalismus Pauline Oliveros nebo La Monte Younga, lodní sirény Alvina Currana, ale třeba i kolektiv Wandelweiser. NEJVĚTŠÍ DOPORUČENÍ.

Celé album k poslechu na bandcampu

    •••

P.S. Už 12. května vychází u Subtextu nová Fisova nahrávka s názvem Clear Stones, tentokrát v kolaboraci s Robem Thornem. ©gin&platonic

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *