a2308842202_10

Varg: „Fuck everyone else, do you.“

gin_platonic Hudba Leave a Comment

Jonas Rönnberg a já. Bok po boku běžíme po čerstvě sklizeném poli. Soudě podle ozvěny štěkotu psů, řinčících vidlí a vzdálenosti plamenů pochodní mihotajících se v kradmém šeru, asi kilometr za námi horda pronásledovatelů. Vbíháme do lesa, kde se nám daří důmyslně ukrýt jednu z posledních kazet aktuálního releasu Northern Electronics.  O fous unikáme. Střih. Druhý den nad ránem se vracíme pro kazetu na místo jejího úkrytu.  Střih. Obědváme s Vargem v luxusní restauraci. Stále se naivně domnívám, že se včerejší horda skládala z Discogs fanatiků a žádám Varga o ujištění. Ten beze slova vytahuje kazetu z příruční kabelky Armani a začne se v ní vehementně vrtat vidličkou. Z kazety vypadává precizně vybroušený diamant. Varg ho spolu s humrem s máslovocitrónovou omáčkou fotí na instagram Resident Advisoru.

Zvoní budík a já se směju nahlas. Během snídaně si uvědomuju, že jsem díky snu pravděpodobně prokouknul, co stojí za release politikou Northern Electronics.

 

Moët Monday #penthouseelectronics #drexciya #drexcode #RAtakenby @skaeliptom

Příspěvek sdílený Resident Advisor (@resident_advisor),

 

Vlivný švédský label, jehož několikaletou nadvládu na scéně, ani okamžitě rozprodané nosiče pod jejich hlavičkou není třeba sáhodlouze popisovat. V čele stojící nadproduktivní flákač Jonas Rönnberg neboli Varg stihl od nového roku oznámit první release chystaného labelu Foreign Exchange, převzít na týden instagramový účet prominentního webu Resident Advisor, prostřednictvím něj se pochlubit několika bundami a šampaňskými vyšší cenové kategorie, podráždit nejednoho techno puristu kompletní produkcí tracků v rozhraní iPadu, místo ukazováčku prostředníčkem poukázat na slabá místa scény (pseudoelitářství, šovinismus, you name it), a nakonec vydat několik kolaborativních desek – ať už spolu s kolegou Abdullou Rashim pod pseudonymem Ulwhednar, s Andersem Karlssonem jako Vargdöd (Brutal Disciplin) nebo kazetové live splitko s Marshstepperem.
 
Pomyslným vrcholem Vargova zimního kralování je však na sklonku března vydaný třetí díl sólové série Nordic Flora, pojící domovský Northern Electronics se spřáteleným dánským labelem Posh Isolation. Série Nordic Flora představuje nejen to nejlepší, na co může fanoušek repetitivních kopáků v současnosti natrefit, znamená taky jakýsi milník v kontextu Rönnbergovy tvorby, především co do pestrosti rozpoložení, žánrového přesahu a celkové vyzrálosti vůbec. Popel ze spáleného kostela jako dárek k nahrávce střídají tulipány na coveru.        
 

Beautiful gift from a beautiful person. #nordicfloraseries #ratakenby @skaeliptom Příspěvek sdílený Resident Advisor (@resident_advisor),

 

Třetí pokračování série, album Gore-Tex City, je zhudebněnou cestovní horečkou, prostupující smyčkami hlášení o plánovaných příletech a odletech, které v duchu Music for Airports ve verzi pro 21. století doprovází cinkot okovaných bot bezpečnostních hlídek o mramorové dláždění. Pastva očí po rozličných variacích na přepravující se lidské zjevy, proudící kolem dle diktátu letového provozu, budiž ideální příležitostí pro poslech. Ladění celé desky osciluje mezi komfortem business-class třídy a tísní zahalenou do plejády pachů mísících se s nevraživými pohledy nádražní restaurace v České Třebové. Svíravý pocit chronické ostražitosti první skladby Champagne Ceremonies přetrvává ruku v ruce s příjemnou otupělostí tekoucím davem v následujících Yamanote Line (原宿) i Platforms Surrounded by Fences (EU). Připodobnění k Autechre je klišé, kterému se nerad vyhýbám – track I Hope You are Still There (新宿御苑) jakoby oklikou zabloudil z kultovního alba Amber, což je přirovnání znamenající největší poklonu, jaké jsem schopen. Umělým hlasem tisíckráte vyřčené fráze, nabádající cestující k opatrnosti nad nehlídanými zavazadly, mimovolně čtené slogany na věrnostní programy, i útržky bezcílných rozhovorů spolupasažérů, mutují ve Forever 21 / Valium – zvrácenou koláž oproštěnou o kontext, jejíž vokální part má na svědomí umělkyně Chloe Wise.

Describe yourself:

I want to binge on you like that cheddar popcorn and

for you to want to track my flights

to check my feed; to see my face.

I’ve had the avocado toast here one thousand times and

now you strike with your disgusting smile.

Letmý pohled na tracklist alba před vydáním snad evokoval rozpolcenost, poslech však navozuje pravý opak. Švédský Yung Lean, pokoušející se ukrýt v Tate Gallery před zaběhlou image rozmazleného náctiletého rappera, zavdává na Red Line II (127 Sätra C) 4 zvrácenou vokodérovou baladu, plynule přecházející do Vargova sáhodlouhého dovětku. Spolu s melancholickým vyznáním Blue Line (112 Rådhuset) švédské zpěvačky Anny Meliny mají právě tyto dva tracky z alba nejvýraznější charizma, a dost možná jsou to právě ty, které budete točit, nebo už dávno točíte, neustále dokola. Kde na jiných deskách žánru tvoří poctivá polovina tracklistu nesmyslnou výplň, právě neobvyklé vokální featuringy Yung Leana, zmíněné Chloe Wise, nebo Anny Meliny jsou na albu konzistentním pojítkem atmosféry načichlé až příliš křehkou euforií kosmopolitanismu druhé dekády nového tisíciletí. Rönnberg se tendencí i povahou hostovaček na Gore-Tex City vzdáleně přibližuje například velikánovi Surgeonovi nebo Lady Starlight a jejich předehřívání parketu pro bezprizorní popovou přeběhlici Lady Gaga. Spojení techna a populární hudby už není tabu. Jak sám Varg pravil: „Underground“ techno DJs fly first class to make 2000€ after they had a nice bath with a glass of champagne after a nice artist dinner.“

 

18643461_10208548198888522_569145485_n

 

apropo: V den vydání Gore-Tex City jsem si naložil čtvrtgramáka místní venkovky, jak se sluší a patří, a po něm album třikrát za sebou na repeat. Po třetím protočení (a druhém poctivém odpalu za doprovodu zpěvu Anny Meliny) mě nenapadlo nic lepšího, než uvést na pravou míru záležitosti, které bezpochyby zajímají nás všechny. Varg hbitě odpovídá: „brother these questions are genius!! i‘ll answer later today <3 “. Dva měsíce nato jsem obdržel následující odpovědi.

____________

Gucci, Stone Island, we’ve seen all that. But what about some luxury sneakers man? What do you put on your feet?

I actually mainly just use air max 90s, like any other pusher.

What is your favourite Future mixtape/album? (guessing D.S. 2, personally)

Honest or Pluto. Been very in to the ‚Zone‘ release too.

What about some ice? Are we going to have a chance to get some super-limited Northern Electronics rope chains?

I love ice. Let’s see what the future brings ey.

What is your favourite potato chips flavour? (personally interested)

Hmm these gourmet Serrano ham chips. Or just homemade with white truffle. If it’s scooby doo night I want the most edgy flavor.

A dream sportscar?

Pontiac GTO.

The final one – what is the major 🔑 to success in your opinion?

Fuck everyone else, do you.

____________

Aneb jak trefně rýmuje Drake: And if you don’t know, then now you know, now you know. ¯\_(ツ)_/¯ @pipedream

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *