a2865011119_10

Sote – Sacred Horror in Design

gin_platonic Hudba Leave a Comment

Horor ve všech svých podobách má schopnost otevírat oči a dokáže nahlodat i ta zákoutí našich mozků, o nichž jsme si mysleli, že zůstala kdesi za civilizačním závojem. Nečekané zvraty a výbuchy emocí, to je to, co často otupí onu zdánlivou racionalitu. A taková je i deska, kterou nedávno vydal íránský producent Sote na Opal Tapes.

Už na Hardcore Sounds of Teheran dokázal zprostředkovat hodně temnou, ale přitom neskutečně barevnou jízdu myšlenkovým podhoubím města, které žije dvojím životem. Na Sacred Horror in Design pracuje Sote s podobnými východisky, společnost je však kdesi v pozadí, zkoumá člověka – jeho prožívání, výbuchy emocí a také strach.

Spojuje zde nástroje a intuitivní, až improvizační hru tradiční perské hudby s elektronikou a zvukovou manipulací tak chladnou a neosobní, že mám chvílemi opravdu pocit, jako by přicházela odkudsi z bezčasí. To spojení je ale zároveň neuvěřitelně organické. Nejde o koláž nebo hru na náhodu, tohle elektroakustické monstrum je živé a prochází jim tolik energie a emocí, že nemusí žádnou revoluci odstartovat, ono jí je.

Limbo, které nastane po tom, co deska dohraje, je skličující a opojné zároveň. Pokaždé se z něj chci vymanit, jenže nevím, nechci vědět, jestli je to možné, jestli se dokážu vzdát toho algoritmu objetí děsu. Snad jen texty Thomase Ligottiho působily podobně. Dohromady bych to nezkoušel, to už tělo nepřijme. @siderorea

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *