a1125941637_10

Pessimist – Pessimist

gin_platonic Hudba Leave a Comment

Takzvané subtraktivní smíšení veškerých barev spektra elektronické hudby dohromady dává vzniknout vydavatelství Blackest Ever Black. Černočerná čerň natřená tóny Regisova nekompromisního techna, chvěním děsivě napnutých strun dua Raime nebo dech-tajícím oparem dekadence Tropic Of Cancer, pesimisticky hlásá „no peace, no love, no unity“ do světa 21. století už 64 releasy.

Bristolský producent Kristian Jabs alias Pessimist nenavštěvuje místo, odkud se neodráží světlo, zdaleka poprvé, a to nemluvě o jeho přepestré producentské minulosti. Prostřednictvím Blackest Ever Black vydal loni singl Balaklava, letos potom singl Through The Fog. V mezidobí se ho odůvodněně ujal domovský britský label Osiris Music, odkud kdysi vzešlo i mé srdcové duo Kryptic Minds, jež svými dvěma legendárními a naprosto zásadními alby One Of Us a Can’t Sleep zaútočilo na samotné jádro lidství podmanivou a niternou fúzí dubstepu a drum’n’bassu. Právě dvě výše zmíněné desky lze brát jako základovku, na kterou by se album Pessimist mělo chytit bez komplikací.

Jabsův eponymní dlouhohrající debut je paletou, na níž rozmíchává pantonem dosud nezmapované odstíny junglu a techna a zahušťuje jimi původně poněkud řídké vzorky d’n’b. Promyšlenými tahy vzniká komplexní a velmi hutné dílo – atmosférou nasáklý obraz, jehož určité momenty by snad mohlo docenit i esteticky naprosto necitlivé Žamberské publikum. Možná jsem ale jen naivním optimistou.

Resident Advisor se uráčil namísto vágního hodnocení v rozmezí od 2.5 do 2.9 udělit tentokráte 4.0; Bleep, Boomkat i Hardwax hlásají „album of the week“. Ty si nalož nejdřív British Murder Boys, potom Leona Switche a po nich nahned Pessimist a uznej, že hajp je zaslouženej a že „měšťácké“ techno a „vesnické“ dramy se za jistých okolností mohou potkat i jinde než u dealera. Pozor ale – konzumace je jedovatější, než platíčko anilinek. @pipedream

P.S.: Jump-upy nehrajem, kokoti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *