12584100_420733561455713_1321309631_n

The Revenant

gin_platonic Filmy Leave a Comment

O nejnovějším filmu A. G. Iñárritua (21 gramů, Babel, Birdman) se mluvilo již před samotným uvedením, a to v souvislosti s možným prvním Oscarem pro Leonarda DiCapria. Nikdy neříkej nikdy, za náročnou roli putujícího Glasse si zatím zasloužil (alespoň) Zlatý glóbus. Názor Akademie může být vrtkavé měřítko kvality a úspěchu snímku, dalším důvodem pro zhlédnutí je kromě režisérova jména i Tom Hardy (pokud máte rádi Hardyho jako já, nečtěte dál a běžte ihned do kina).

Je dobře, že ve čtení pokračujete, protože se zde pánové bohužel neukazují jako usměvaví modelové s vypracovaným tělem na slunné pláži v Miami, nýbrž sledujeme zarostlé a špinavé lovce v Jižní Dakotě 19. století, jejichž tělo je kvůli mrazu věčně zabalené v tlustých kožešinách a místo svalů odhaluje nejvýše krvavou přítomnost ran. Jeden z členů skupiny, Hugh Glass, je během útěku před nepřátelskými indiány napaden medvědem a vzhledem ke kritickému stavu opuštěn zbytkem skupiny. Další z lovců, Fitzgerald, zabíjí jeho syna, utíká a Hugh následně putuje do tábora pomstít zradu a vraždu (samozřejmě až poté, co se mu do žil vlije třetina nové krve, sroste rozervaná kůže na půli těla a pár kostí).

Mnohem důležitější než dějová linka je vizuálně hutné zachycení anabáze proměnlivou krajinou za neustálého strachu o život. Člověk zde nebojuje proti přírodě, té se snaží odolat; bojuje sám proti sobě a ostatním lidem. Člověk, ne zvíře? Za spánku ve vykuchané koňské zdechlině se rozdíl stírá, vědomí cíle a vnitřní potřeba vykonat jistý čin je však ryze lidské. Iñárritu mezitím kouzlí v magickém realismu – detailně zachycuje americkou divočinu a postavu primitivního superhrdiny s nadpřirozeným štěstím a vůlí, který se vydává na cestu dle tušených vrstevnic a někdy po snových odbočeních do časů minulých.

Od Revenanta nelze očekávat vyřčená poselství o smyslu pomsty, odhodlání, trestu. Nejen proto, že si na ně každý musí přijít sám, ale slova jsou zde obecně jen plýtvání té trošky zbývajících sil v arktických teplotách a často zamrzají už kdesi za ústy, na jazyku.

Představa o hudebním doprovodu snímku dostane jasnější obrysy po uvedení jmen autorů – těmi jsou japonský skladatel Rjúiči Sakamoto a velikán ambientní tvorby Carsten Nicolai aka Alva Noto. Oba spolu v minulosti vydali několik alb pod křídly labelu Raster-Noton a tvrdit tak předem, že jejich spolupráce znamená garanci kvality a nezapomenutelného zážitku, nemůže být přehánění. Skladby v podání berlínského orchestru budou ohromovat i mimo kinosál: třeba při vaší vlastní procházce lesem či na horách. Jen pozor na medvědy. @krystufekrobin

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *