24197147_10211410625397715_594664349_o

Overlooked Albums 2017 (Part II)

gin_platonic Hudba Leave a Comment

Nic víc, než pokračování červencového postu o přehlížených, nebo nedostatečně doceněných albech roku. Nic míň, než ulevení vlastnímu svědomí potom, co na bandcampu kupuju v digitálu kompletní diskografie, které posléze nestíhám naposlouchat. Ale nenaděláš nic. Níže nahazuju dalších 20 alb z letoška, jež by si podle mě zasloužily větší pozornost a důslednější péči (ať už to znamená cokoliv). A protože čím dál víc vím, že nic nevím, považuju to jen za špičku ledovce.

⚫⚫⚫

Matt Wellins – Music for The Memphis Group

a1905512532_10

Orange Milk letos zažívá další silný rok, to říkám furt. Deska věnovaná průkopnickým designerům a architektům z Memphis Group, postavená okolo vintage synťáků, MIDI sound efektů a samplů z exotických nahrávek padesátých let. “The music sounds like a prelude to the most glorious picnic adventure.” Miluju nadevše.

🔊 bandcamp

Dialect – Loose Blooms

a4206913001_10

Když jsem Dialect před dvěma lety zmiňoval v žebříčku nejlepších alb roku, napsal jsem, že se jedná o „kolážovitý ambient pro všechny, které už nebaví ambient.“ Loose Blooms je každopádně syrovější než jeho předešlé nahrávky, což je zapříčiněno i tím, že má reflektovat všeobecnou úzkost ohledně budoucnosti planety. Magický drone s cedulkou „One day our phones will be rocks“.

🔊 bandcamp

Theydon Boys a walk with anna

a1759998679_10

Theydon Boys je sólový projekt Jakuba Fialy, hudebníka usazeného v Londýně. a walk with anna kombinuje to nejlepší z tvorby Atlas Sound, Jandek nebo Secret Boyfriend, a výslednou procházku zaobaluje do magického negližé. Jeden z objevů roku.

🔊 bandcamp

Nyege Nyege Tapes – Sounds of Sisso

a4066834715_10

Geniální gabber kompilačka z východoafrického labelu Nyege Nyege Tapes vykopávající tamější folklór a dikci MCs do astronomických bpm. Always raw, fast, with a punk DIY aesthetic. Varování: na konci vám možná bude solidně jebat, ale stejně si to dáte znovu.

🔊 bandcamp

Remote Viewer – Us. In Happier Times.

OTRLP007_dist_preview

Symbióza ambientu a popové elektroniky, která dává smysl. Ruku v ruce s názvy jednotlivých skladeb jedna z nejkřehčích a nejpodmanivějších desek roku. Jak píše Boomkat: „… a sound best received on punctured sofas in small coffee shops and living rooms, one which will forever remind us of wet mornings back at the turn of the century.“ A doporučuje to i Zuli.

🔊 boomkat

CRABFISHERMAN (Краб-рыбак) – CRAB EMOJI, ANCHOR EMOJI

a1157341791_10

HARD VAPOUR RESISTANCE FRONT. Dva roky na scéně, skoro 150 releasů a spousta ohořelých hlav a pokácených ideálů. Z poslední doby ve mně odtamtud nejvíce rezonuje právě tahle čtyřicetiminutová psycho-koláž plná ruských promluv, noiseových čepů do hlavy a samplů z porna. Velké emoji sousto.

🔊 bandcamp

Izanasz – Spectral Cascades

a1105212688_10

Hyperproduktivní šílenec a vycházející star cinematického dronu na jedné ze svých nejlepších a nejdramatičtějších nahrávek. Víc nemám, co bych k tomu dodal.

🔊 bandcamp

Rosewood Queen – Purple Diary

a3868047839_10

Jedna z těch desek, kterou posloucháte, je nenápadná, až obyčejná, moc šancí na přežití jí nedáváte. A najednou si uvědomíte, že si bez ní nedovedete představit den a že je to masterpiece naší generace. „Rosewood Queen seamlessly combines soulful melodies with driving, distorted beats to create a molten-hot, catchy hybrid of hardvapour and ambient that’s manages to somehow be both highly danceable and weirdly meditative.“ Malá velká deska.

🔊 bandcamp

Woopheadclrms Meeting Room + Rare Plants

a1550753995_10

Kolážovitá muzika at its best. Kakofonická radost pro všechny, co ulítávají na DJWWWW (případně některém dalším z tisícovky jeho projektů) nebo futurismu Noumenal Loom.

🔊 bandcamp

Line Gate – Den

a2136923061_10

Mappa je label, o kterém sice nemluvíme často, ale všichni na blogu tak nějak cítíme pod kůží jeho tep, a chováme k němu jistou náklonost. Den je jedním ze čtyř alb, které letos vypustil do světa, a je ponorem do hlubin, kde má hlavní slovo hypnotická niněra a dobrou noc dává Eliane Radigue. Krásná věc, kazeta jako artefakt.

🔊 bandcamp

Yasuaki Shimizu – Music for Commercials

5410377904248_T35778402270054

Po třiceti letech znovu vydaná kolekce hudby z japonských reklam. Čtyřiadvacet skladeb, které v sobě ukrývají vaporwave celého (čtvrtého) světa a zároveň tenhle žánr pravděpodobně předznamenaly. Nadčasová věc a zaplnění mezery ve vzdělání fanoušků Visible Cloaks.

🔊 boomkat

Taylor Drift BECAUSE I’M SPEEDING

a4062377024_10

Ogritch Tapes je jeden z nejmysterióznějších labelů (pokud vůbec „labelů“), co jsem za poslední dobu poznal. Na bandcampu jim ladem skladem leží prapodivné album Hype Williams (toho času přejmenované na Unknown Williams), několik týdnů bojovali s hacklým účtem, aby se záhy vrátili zpět na scénu a prodávali plakáty k dříve vydanému releasu BEST SUMMER TRANCE 2017. Ať za tím vším stojí kdokoliv, rozhodně má geniální hudební vkus. Taylor Drift je moskevská královna because she’s speeding, a její debutové album můžu točit dokola celý víkend, klidně až do úterka. Zvláštní směs éterického vaporwavu, rozsekaných samplů a kit-kat fantazií. Nevysvětlitelná posedlost.

 🔊 bandcamp

CHINABOT – Phantom Force

a0657973753_10

Úvodní kompilačka kolektivu Chinabot (platform and collective created to change the dialogue surrounding Asian music) představuje současné i tradiční skladby méně známých asijských umělců, přičemž poodhaluje neokoukanou tvář experimentální elektroniky. Budoucnost.

🔊 bandcamp

Kelman Duran – 1804 KIDS

5055869523981_T11_Image

„… unrequited love and the Haitian revolution packaged up as pitched-up autotuned vocals inside upfront reggaeton bumpers.“ Mně osobně to k radosti stačilo. Jinak tracky, bez kterých si momentálně asi neumím představit svůj DJ set.

🔊 spotify

AL-90 Dx2ov – RARE TPAX

a1783735204_10

Kolekce houseových šlágrů vylovených ze dna té nejšpinavější (zvukové) stoky. Outsider house 2.0 aka lo-fi na míru.

🔊 bandcamp

Morteza Hannaneh Tchashm-E-Del

cover

Ztracené nahrávky jednoho ze zakladatelů Tehran Symphony Orchestra natočeny v šedesátých letech pro teheránské rádio. Absolutní gem.

🔊 soundcloud

NSRD The Workshop For The Restoration Of Unfelt Feelings

a0424733862_10

NSRD byla v osmdesátých letech avantgardní Lotyšská skupina, věnující se nejen muzice, ale také poezii nebo třeba vizuálnímu umění.  Album shromažďuje některé z jejich art-popových nahrávek, jež v sobě zhmotňují zvláštního baltského ducha. Dungeon Synths v režii Ingy Copeland? Lepší přirovnání mě nenapadá. Letos moje nejmilovanější obskurnost.

🔊 bandcamp

FIRE-TOOLZ – DRIP MENTAL

a0452924926_10

Nekonvenční hybrid black metalu a vaporwavu s citem pro nadpozemské melodie a s řevem na pokraji nervového zhroucení. Funguje to a zároveň posouvá hranice, lidově řečeno: OUT OF THIS WORLD. Neskutečně pak maká i její druhá letošní nahrávka s názvem INTERBEING. Určitě o tom chci v budoucnu napsat více.

🔊 bandcamp

Satoshi & Makoto CZ-5000 Sounds & Sequences

8718754953597_(1)

Muzikoterapie na předpis. „almost like listening to a family photo album or the fantasy soundtrack to a computer game or anime that was never made.“

🔊 soundcloud

Croww Prosthetics

RAVE019_distribution_preview

Brutální album postavené okolo samplů, které na své úplně první nahrávce použili tví oblíbení maskovaní metalisté Slipknot. Intenzivní distorze pro fanoušky Rabita nebo Total Freedom a další důkaz toho, že The Death Of Rave neumí šlápnout vedle. ©gin&platonic

🔊 boomkat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *