Nic víc, než pokračování červencového postu o přehlížených, nebo nedostatečně doceněných albech roku. Nic míň, než ulevení vlastnímu svědomí potom, co na bandcampu kupuju v digitálu kompletní diskografie, které posléze nestíhám naposlouchat. Ale nenaděláš nic. Níže nahazuju dalších 20 alb z letoška, jež by si podle mě zasloužily větší pozornost a důslednější péči (ať už to znamená cokoliv). A protože čím dál víc vím, že nic nevím, považuju to jen za špičku ledovce.
⚫⚫⚫
Matt Wellins – Music for The Memphis Group
Orange Milk letos zažívá další silný rok, to říkám furt. Deska věnovaná průkopnickým designerům a architektům z Memphis Group, postavená okolo vintage synťáků, MIDI sound efektů a samplů z exotických nahrávek padesátých let. “The music sounds like a prelude to the most glorious picnic adventure.” Miluju nadevše.
🔊 bandcamp
Dialect – Loose Blooms
Když jsem Dialect před dvěma lety zmiňoval v žebříčku nejlepších alb roku, napsal jsem, že se jedná o „kolážovitý ambient pro všechny, které už nebaví ambient.“ Loose Blooms je každopádně syrovější než jeho předešlé nahrávky, což je zapříčiněno i tím, že má reflektovat všeobecnou úzkost ohledně budoucnosti planety. Magický drone s cedulkou „One day our phones will be rocks“.
🔊 bandcamp
Theydon Boys – a walk with anna
Theydon Boys je sólový projekt Jakuba Fialy, hudebníka usazeného v Londýně. a walk with anna kombinuje to nejlepší z tvorby Atlas Sound, Jandek nebo Secret Boyfriend, a výslednou procházku zaobaluje do magického negližé. Jeden z objevů roku.
🔊 bandcamp
Nyege Nyege Tapes – Sounds of Sisso
Geniální gabber kompilačka z východoafrického labelu Nyege Nyege Tapes vykopávající tamější folklór a dikci MCs do astronomických bpm. Always raw, fast, with a punk DIY aesthetic. Varování: na konci vám možná bude solidně jebat, ale stejně si to dáte znovu.
🔊 bandcamp
Remote Viewer – Us. In Happier Times.
Symbióza ambientu a popové elektroniky, která dává smysl. Ruku v ruce s názvy jednotlivých skladeb jedna z nejkřehčích a nejpodmanivějších desek roku. Jak píše Boomkat: „… a sound best received on punctured sofas in small coffee shops and living rooms, one which will forever remind us of wet mornings back at the turn of the century.“ A doporučuje to i Zuli.
🔊 boomkat
CRABFISHERMAN (Краб-рыбак) – CRAB EMOJI, ANCHOR EMOJI
HARD VAPOUR RESISTANCE FRONT. Dva roky na scéně, skoro 150 releasů a spousta ohořelých hlav a pokácených ideálů. Z poslední doby ve mně odtamtud nejvíce rezonuje právě tahle čtyřicetiminutová psycho-koláž plná ruských promluv, noiseových čepů do hlavy a samplů z porna. Velké emoji sousto.
🔊 bandcamp
Izanasz – Spectral Cascades
Hyperproduktivní šílenec a vycházející star cinematického dronu na jedné ze svých nejlepších a nejdramatičtějších nahrávek. Víc nemám, co bych k tomu dodal.
🔊 bandcamp
Rosewood Queen – Purple Diary
Jedna z těch desek, kterou posloucháte, je nenápadná, až obyčejná, moc šancí na přežití jí nedáváte. A najednou si uvědomíte, že si bez ní nedovedete představit den a že je to masterpiece naší generace. „Rosewood Queen seamlessly combines soulful melodies with driving, distorted beats to create a molten-hot, catchy hybrid of hardvapour and ambient that’s manages to somehow be both highly danceable and weirdly meditative.“ Malá velká deska.
🔊 bandcamp
Woopheadclrms – Meeting Room + Rare Plants
Kolážovitá muzika at its best. Kakofonická radost pro všechny, co ulítávají na DJWWWW (případně některém dalším z tisícovky jeho projektů) nebo futurismu Noumenal Loom.
🔊 bandcamp
Line Gate – Den
Mappa je label, o kterém sice nemluvíme často, ale všichni na blogu tak nějak cítíme pod kůží jeho tep, a chováme k němu jistou náklonost. Den je jedním ze čtyř alb, které letos vypustil do světa, a je ponorem do hlubin, kde má hlavní slovo hypnotická niněra a dobrou noc dává Eliane Radigue. Krásná věc, kazeta jako artefakt.
🔊 bandcamp
Yasuaki Shimizu – Music for Commercials
Po třiceti letech znovu vydaná kolekce hudby z japonských reklam. Čtyřiadvacet skladeb, které v sobě ukrývají vaporwave celého (čtvrtého) světa a zároveň tenhle žánr pravděpodobně předznamenaly. Nadčasová věc a zaplnění mezery ve vzdělání fanoušků Visible Cloaks.
🔊 boomkat
Taylor Drift – BECAUSE I’M SPEEDING
Ogritch Tapes je jeden z nejmysterióznějších labelů (pokud vůbec „labelů“), co jsem za poslední dobu poznal. Na bandcampu jim ladem skladem leží prapodivné album Hype Williams (toho času přejmenované na Unknown Williams), několik týdnů bojovali s hacklým účtem, aby se záhy vrátili zpět na scénu a prodávali plakáty k dříve vydanému releasu BEST SUMMER TRANCE 2017. Ať za tím vším stojí kdokoliv, rozhodně má geniální hudební vkus. Taylor Drift je moskevská královna because she’s speeding, a její debutové album můžu točit dokola celý víkend, klidně až do úterka. Zvláštní směs éterického vaporwavu, rozsekaných samplů a kit-kat fantazií. Nevysvětlitelná posedlost.
🔊 bandcamp
CHINABOT – Phantom Force
Úvodní kompilačka kolektivu Chinabot (platform and collective created to change the dialogue surrounding Asian music) představuje současné i tradiční skladby méně známých asijských umělců, přičemž poodhaluje neokoukanou tvář experimentální elektroniky. Budoucnost.
🔊 bandcamp
Kelman Duran – 1804 KIDS
„… unrequited love and the Haitian revolution packaged up as pitched-up autotuned vocals inside upfront reggaeton bumpers.“ Mně osobně to k radosti stačilo. Jinak tracky, bez kterých si momentálně asi neumím představit svůj DJ set.
🔊 spotify
AL-90 Dx2ov – RARE TPAX
Kolekce houseových šlágrů vylovených ze dna té nejšpinavější (zvukové) stoky. Outsider house 2.0 aka lo-fi na míru.
🔊 bandcamp
Morteza Hannaneh – Tchashm-E-Del
Ztracené nahrávky jednoho ze zakladatelů Tehran Symphony Orchestra natočeny v šedesátých letech pro teheránské rádio. Absolutní gem.
NSRD – The Workshop For The Restoration Of Unfelt Feelings
NSRD byla v osmdesátých letech avantgardní Lotyšská skupina, věnující se nejen muzice, ale také poezii nebo třeba vizuálnímu umění. Album shromažďuje některé z jejich art-popových nahrávek, jež v sobě zhmotňují zvláštního baltského ducha. Dungeon Synths v režii Ingy Copeland? Lepší přirovnání mě nenapadá. Letos moje nejmilovanější obskurnost.
🔊 bandcamp
FIRE-TOOLZ – DRIP MENTAL
Nekonvenční hybrid black metalu a vaporwavu s citem pro nadpozemské melodie a s řevem na pokraji nervového zhroucení. Funguje to a zároveň posouvá hranice, lidově řečeno: OUT OF THIS WORLD. Neskutečně pak maká i její druhá letošní nahrávka s názvem INTERBEING. Určitě o tom chci v budoucnu napsat více.
🔊 bandcamp
Satoshi & Makoto – CZ-5000 Sounds & Sequences
Muzikoterapie na předpis. „…almost like listening to a family photo album or the fantasy soundtrack to a computer game or anime that was never made.“
Croww – Prosthetics
Brutální album postavené okolo samplů, které na své úplně první nahrávce použili tví oblíbení maskovaní metalisté Slipknot. Intenzivní distorze pro fanoušky Rabita nebo Total Freedom a další důkaz toho, že The Death Of Rave neumí šlápnout vedle. ©gin&platonic
🔊 boomkat