a3421120735_10

Cucina Povera – Hilja

gin_platonic Hudba Leave a Comment

Cucina povera – česky kuchyně chudých, tedy způsob přípravy jídel, kdy se snažíte s naprosto minimálními prostředky vytvořit solidní výsledek (u nás se tento styl vaření snažil zpopularizovat Jiří Babica). Cucina Povera je taky nový projekt holky z Finska, Marii Rossi. Na své desce Hilja si vystačí skutečně s málem, většinou jen se svým vlastním hlasem. Kdybych to chtěl hodně zkrátit, řekl bych, že Rossi se v určitých momentech blíží tomu, co dělá Julianna Barwick. Obě multiplikují svůj hlas až do podob skoro klášterních chorálů. Tahle deska si ale zaslouží o trochu větší prostor.

Rossi dokáže svým hlasem suplovat pěvecký sbor, beaty i smyčcová aranžmá. Delikátní použití externích prostředků (syntezátory a jiné elektronické ruchy, práce s tichem, terénní nahrávky zvuků tekoucí vody…) posouvá její práci experimentálnějším směrem, řekněme někam do míst, kde se pohybuje třeba Felicia Atkinson. Je zábavná a nepředvídatelná. Střídá angličtinu s finštinou, v rámci jednoho tracku pak nemá problém jen tak vyměnit šum lesa za rovný taneční beat.

Hilja je tichá a intimní deska, která nabízí silné zážitky pro ty, kteří chtějí poslouchat. Doporučuju všem, kteří mají rádi ambientní pop a ženský vokál, výlety do přírody, Skandinávii, zpívání v kostele, pěnu do koupele s vůní jehličí a Björk. ©jacquesmort

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *