a3720980147_10

Big Bold Back Bone – Emerge

gin_platonic Hudba Leave a Comment

Jaké to asi je, ocitnout se na jiné planetě a najít předměty, jejichž účel je vám naprosto neznámý? Nejspíš takové artefakty ohmatáte, zkusíte s nimi manipulovat, ale jejich funkční mechanismus vám pravděpodobně zůstane navždy utajen. Přesto se však můžete dobrat zajímavého výsledku. Asi takhle přistupují Big Bold Black Bone ke svým nástrojům.

Emerge je vlastně dvojčetem loňské skvělé a radikální desky In Search of the Emerging Species. Obě nahrávky vznikly během lisabonské session v listopadu 2015. Na obou hrají čtyři muzikanti – Marco von Orelli (trubka), Luis Lopes (kytara a objekty), Travassos (elektronika), Sheldon Suter (preparované bicí) – kteří prozkoumávají hranice toho, jak ještě lze hudební nástroj použít. Povědomé zvuky se objeví jen párkrát, o to silněji však zarezonují. Jako když někde tam daleko ve vesmíru zahlédnete známou tvář. V okamžiku je ale pryč a vy zas musíte putovat neznámou krajinou.

Nějak tak by zřejmě zněly i field recordings z podobného místa. „Přírodní a industriální“ zvuky a textury do sebe prosakují, reagují spolu a tvoří stále novou sonickou hmotu – jen se jí poddat a nechat se pohltit.

Letošní Emerge je oproti předchůdci přístupnější. Pokud lze v tomto případě užívat tyto pojmy, je daleko melodičtější a rytmičtější, mnohem méně pracuje s tichem a také má jasně oddělené části. Zkrátka popík jak vyšitý… teda, pokud jste stále na té cizí planetě. ©siderorea

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *