28660853_2044496295821918_2995547128193506833_n

Terribilis – Interlude Music

gin_platonic Hudba Leave a Comment

Na únorové Silent Night v Divadle Ponec jsem se asi ve dvě ráno potkal cestou ze záchodu s Loto Retinou (tu noc zavdal v divadle nepopsatelný sci-fi set). Vyprávěl o tom, jak se poslední dny toulal lesem, já zase, jak mám v iPodu všechny jeho desky (cítíš tu symbiózu?) a přišla řeč i na nejoblíbenější labely right meow. Nebylo potřeba zmiňovat Orange Milk (loni tam vydal geniální desku „Fiction“) ani Genot Centre (onu Silent Night pořádali), „vyrukoval“ jsem na něj tím pádem s Quantum Natives. Název mu nic neřekl, prý ale label prozkoumá, přičemž zněl jako někdo, kdo se to minimálně příštích deset minut pokusí nepustit z hlavy. Za sebe ještě vypíchl label Wasabi Tapes a šlo se spát. Dalšími podrobnostmi z tohohle nočního rendez-vous tě nebudu zatěžovat, chtěl jsem jenom elegantně uvést první letošní release milovaných Natives.

Ten má na svědomí v Londýně usazená umělkyně spjatá s kolektivem Xquisite Nihil – Terribilis. Ovlivněna drum and bassem, ambientem a field recordings nahrála potemnělou, zvukově sevřenou desku neúprosně se brodící cestou emočních zhroucení a chvilkových momentů osvícení.

28167262_1818633931500666_3211480080605277074_n

“i wrote this project over the most difficult year of my life. the year was spent battling issues of self-identity, self-loathing and body dysmorphia.“

Zacyklené syntezátory zde tvoří hustou zneklidňující kaskádu, zatímco jejich tóny odráží každodenní nejistotu člověka, který se pere s vlastními démony. Beat je ztracený syn, leží v almaře jako prošlý diazepam a na povrch se prodere až ke konci nahrávky. Proč název „Interlude Music“? Protože každý jednotlivý track zněl Terribilis jako mezihra. Na rozdíl od skipujícího posluchače ji považuje za stejně důležitou jako „hlavní dění“, jelikož poskytuje doprovod z jednoho období (tracku) do druhého.

Terribilis chtěla vyprávět příběh o tělesné dysmorfii, kdy v zrcadle vidí už jen podivuhodnou kreaturu připravující ji o poslední pocity lidskosti. Kolaborací s umělcem jménem Wure pak vznikla vizuální podoba Terribilis – ilustrace lidské šelmy (viz cover), která je podstatnou součástí konceptu a prostřednictvím alba sděluje zmíněný příběh producentky. Nejedná se o odporné monstrum, jaké znáš třeba z Žulawskeho filmu Posedlost, spíše o mysl-rozkládající výjev v duši zoufalého člověka. ©anhedonik

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *