cover front hi res

Premiere: FOQL – Take A Deep Breath & Dive Into The Bin (CGI Records)

gin_platonic Hudba Leave a Comment

(for English scroll down)

I když jsme loni začali vydávat hudbu a většinu naší energie směřujeme tímhle směrem, Gin&Platonic zůstává hudební platformou, která je otevřena textům, promotérství, podcastům i premiérám. Hlavním smyslem je představit, šířit a zároveň podpořit umělce, na jejichž tvorbu se nebojíme přísahat.

Jednou z takových umělkyň je i FOQL, polská producentka experimentální taneční hudby a zakladatelka kolektivu Oramics, orientovaného na posílení postavení žen, non-binárních a queer osob v rámci elektronické hudební scény a taky na zviditelňování komunit a umělců celé východní a střední Evropy.

15. března vydává nové album „Dumpster Diving Know​-​How“ u atlantského labelu CGI Records. Ten se specializuje na všemožné mutace houseu, techna i experimentální hudby a v jejich katalogu můžete najít releasy od takových jmen jako Prostitutes, Osheyack nebo Russell E. L. Butler. Rozhodně doporučuju připsat na seznam zajímavých labelů, a pokud si takový seznam nevedete, doporučuju si jej založit. Život s podobnými seznamy je výrazně pohodlnější.

Z alba „Dumpster Diving Know​-​How“, které se nebojí obalit zvuk špínou a krásu úpadkem, premiérujeme magický track „Take A Deep Breath & Dive Into The Bin“, znějící trochu jako kdyby Coil nahráli podmanivý soundtrack ke ztrátě vědomí.

(EN)

Even though we started publishing music last year and the majority of our energy is channeled in that direction, Gin&Platonic remains a musical platform opened to articles, event organization, podcasts and premieres. The main purpose is to introduce, spread and at the same time support artists who create music we can swear on (it also fills our free time that would be otherwise occupied by dark thoughts).

One such artists is FOQL, a polish experimental dance music producer and founder of Oramics collective that focuses on empowerment of women, non-binary and queer people on electronic music scene and also on promoting communities and artists from East and Central Europe.

She is releasing her new album „Dumpster Diving Know-How“ on 15th of March through Atlanta based label CGI Records. The label specializes in every imaginable mutation of house, techno and experimental music and you can find releases from names like Prostitutes, Osheyack or Russell E. L. Butler in their catalogue. I can definitely recommend adding their name to a list of interesting labels and if you do not have such a list yet, I recommend to start it now. Life is much more comfortable with lists like that.

We are premiering a magical track „Take A Deep Breath & Dive Into The Bin“ from the album that is not afraid to wrap sound in dirt and beauty in decay. The track almost sounds as if Coil recorded a captivating soundtrack to losing consciousness. And we love it. ©anhedonik (translation: dresi)

order → cgirecords.bandcamp.com/album/dumpste…ving-know-how
distribution in Europe → lobsterrecords.co.uk/products/foql-…iving-know-how

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *