Clark-The-Last-Panthers-Artwork-

Clark – The Last Panthers

gin_platonic Hudba Leave a Comment

Fenomén quality TV roste dál. Úvodní titulky britského seriálu The Last Panthers otvíral song Blackstar Davida Bowieho, k závěrečným zazněl Roll the Dice. O zbytek se postarala legenda legendárního Warpu – Chris Clark. Minimálně hudbu vybíral někdo, kdo se vyzná, nebo na mě chce udělat dojem.

Absence ‘OST’ v názvu naznačuje, že The Last Panthers má vyšší ambice než být jen hudbou do seriálu (třeba být regulérní řadovou deskou). Přestože nálepky vedlejšího projektu se bude zbavovat těžko, album stojí za maximální pozornost.

Clark ani po patnácti letech na scéně nepřestává překonávat sám sebe a svůj stín a po jedné z nejlepších položek ve své diskografii (selftitled, 2014) přichází s albem, které zní úplně jinak než všechno, co zatím udělal. Náznaky tady byly celou dobu: klavírní intermezza, intro poslední desky… jenže Clark v tomhle případě vyhodil do koše asi osmdesát procent svého zvuku (čti: žádné beaty). Není to o tom, že se rozhodl prozkoumat neznámá území a po cestě zatratit svůj feeling, jeho produkce totiž dominuje i v pro něj novém prostředí – modern classical s přesahy k dronům z okraje světa.

Album se hudebně blíží k soundtrackům Bena Frosta a vůbec charakteristickému zvuku celé jeho islandské rodiny Bedroom Community, a vzhledem k jejich (im)potenci poslední dva roky mi tohle album dává ještě o kousek víc, než mi chybělo. Clark až překvapivě často pracuje s živými nástroji a hlasy. Jako u většiny soundtracků se nelze vyhnout obligátní atmosféře, sám Clark popsal album jako „a continuous slab of liquid melancholy“.

Tvorba ’materiálu na zakázku’ definovala Clarkovi určitě nemálo mantinelů, ale v momentě, kdy vaše jméno může být definicí eklekticismu a vaše poslední album je neuvěřitelná směs klubové elektroniky a avantgardních zvuků, předem daná omezení jsou možná to nejlepší, co vás mohlo potkat. Igor Stravinskij říkal, že čím větší omezení při volbě prostředků si dá, tím se cítí volněji při komponování. Jinými slovy: svoboda může existovat pouze uvnitř jistých hranic, neboť úplná svoboda vede k chaosu. Amen. @jacquesmort

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *