a0832116927_10

Sophia Loizou – Singulacra

gin_platonic Hudba Leave a Comment

Existují tisíce článků a návodů, jak být přitažlivou ženou, ale vzhledem k tomu, že nepíšu do pochybného dámského  magazínu, doporučuji zapomenout na výpočty poměru boků a pasu, rudé rtěnky i krajkové prádlo. Stačí nahrát desku ve spolupráci s Paulem Jebanasamem, albem následujícím ji překonat a místo krajek nosit trička s nápisem Kathexis. Že taková rada funguje, nejlépe dokazuje anglická diva Sophia Loizou.

Loizou vyučuje na bristolské hudební škole a město její tvorbu značně ovlivňuje. Právě zde je zázemí vícekrát zmiňovaného Subtextu a noár inspirace je znát především na prvním díle z roku 2014 – Chrysalis. Loizou přeložila řeč cella a flétny do programovacího jazyka a vytvořila tak rozsáhlá sonická pole, jež jsou dále narušována nevypočitalenou, údernou masou zuřící bouře a erodujícím proudem mikroskopických částic analogového zvuku. Hudba kovových krup a hromového ticha jako nečas, co se nikdy nevyčasí.

Zaujetí rozporem či souhrou jednotlivostí a celku provází Loizou i na letošní Singulacře. Množství zvolených hudebních zdrojů je sepnuté zvláštní nostalgickou sponkou: v umně vetkaných samplech znovu slyšíš Bristol 90. let jako líheň d’n’b zabalenou v současných ozvěnách, Genesis 92 připomene, kdo je Burial, a při Divine Interference vokály mizí a opět se vynořují ze spodních basových proudů. Celé pasáže elegického drone se vrhají proti zdem jiných zvuků i skoroticha – snad ve snaze rozdrtit částice pro závěrečnou jednolitost. Marně.

Dřívější fascinace přírodními živly obráběných člověkem a technologiemi se zde mění v objevování jiných možností tvorby a dalších technických postupů. Jak Loizou dodává: “It was a way of exploring a lot of different processes and tying together electroacoustic and more traditional dance music.”

Ne bezdůvodně jsem  o albu prohlásila, že ilustruje značnou část mého hudebního vkusu. Ten jsem však přestala slovně definovat už dávno, tedy jednodušeji řečeno: nečtěte Vlastu nebo Claudii, poslouchejte Sophii. Singularity is here. ©krystufekrobin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *