1d764beb

Amnesia Scanner – AS

gin_platonic Hudba 4 Comments

Amnesia Scanner jsem poprvé zaznamenal skrze track An Exit z alba kalifornské Pipi Dlouhé punčochy – Holly Herndon, která má na svědomí jedno z nejzásadnějších alb loňska a rozhodně nejroztomilejší RBMA rozhovor roku předchozího. O tehdy ještě anonymním finsko–německém duu se ale dalo dočíst i v souvislosti s vydáním jejich AS Angels Rig Hook, druhého oficiálního releasu po jejich nekompromisním mixtapu AS LIVE [][][][][].

AS Angels Rig Hook je intenzivní čtrnáctiminutovou salvou těch nejagresivnějších elektronických kompozic prokládaných odlidštěným hlasem, satiricky popisujícím bizarní a paradoxní záblesky budoucnosti v její nejznepokojivější formě: „An albatross has swallowed an Evian bottle.“ Premiéra proběhla nikde jinde než na rádiu Rinse v pravidelném pořadu Billa Kouligase. Celé to potom vyšlo jako one of one vinyl s abstraktními skicami graffiti tvarů, vygravírovanými na B straně.

Letos už Amnesia Scanner stihli zprovoznit interaktivní webovou stránku s hudebním doprovodem, na kterém spolupracovali právě s Billem Kouligasem, namontovat pár WiFi routerů v klubech, možná nechtěně odhalit svoji identitu a hudební minulost (Renaissance Man – přesmyčka Amnesia Scanner) a vydat u labelu Young Turks šestitrackové ep s názvem AS – jak jinak.

Na epečku duo opět sází na obskurní samply, vybroušenou interpretaci klubových rytmů, hru s tichem a skoro mimozemské zvuky, vzdáleně připomínající tvorbu AutechreAS Gardens Need Walls zní jako řízená demolice – tříštící se sklo, rány a záseky do předmětů nejrůznějších materiálů, všudypřítomná ale usměrněná agrese. AS Chingy s opakujícím se samplem „..there is no end..“ doprovází klip, který evokuje klaustrofobické uvíznutí v bortícím se rozhraní počítačové hry. Badtrip s Google Glass v nonstopáči. Předposlední track AS Want it je jako soundtrack k nejhoršímu drogovému cravingu. Sampl „want it“ se prolíná celým stejnojmenným trackem a působí tak urputně a přesvědčivě, že to prostě chci a chci toho víc, ať je to cokoliv. Na AS najdeme i původní track z Angels Rig Hook – singl AS Crust, který duo doplnilo o videoklip člověka ve smyčce kopajícího do robotického domácího mazlíčka. „Amnesia can also be caused temporarily by the use of various sedatives and hypnotic drugs.“ Návyk vzniká po prvním poslechu, snadno zapamatovatelný rytmus narušuje strukturu kůže a proniká do řečiště, paměťové stopy pomalu mizí. ©pipedream

Comments 4

 1. samuel

  Trochu mi to pripomína aj Oneohtrix Point Never… Je to pecka!
  A fakt vďaka za skvelé príspevky… Mohol by si pridávať aj každý deň nejaké tipy :)
  Minulý týždeň som tu objavil Sophiu Loizou a Sama Kidela a odvtedy na tom neskutočne fičím …
  Len tak ďalej!
  S pozdravom velký fanúšik tohto blogu a milovník experimentálnej hudby :)

  1. Post
   Author
   gin_platonic

   díky! časem toho snad budem solit víc. kdybys věděl o dalších nadšených onanistech, kteří by chtěli psát, dej vědět. tenhle blog je otevřený kolektiv.

 2. Pingback: WWWINGS – PHOENIXXX | GIN & PLATONIC

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *