logo

3x Planet Mu (Sound that doesn’t exist vol. 2)

gin_platonic Hudba 3 Comments

Planet Mu je nezávislé hudební vydavatelství řízené z vany vizionáře a eklektika Mika Paradinase (μ-Ziq). Z jeho planety se řítí na Zem jako meteorit jeden release za druhým – někdy je to událost a posluchač netrpělivě vyčkává se svářečským sklem u okna, jindy se o tom jen zpětně letmo dozví z rádia. Nicméně každá padající deska je v případě Mjů sázkou na kvalitu. Paradinas jde za nosem svého vytříbeného hudebního vkusu a v kombinaci s povahou podivína se mu tak daří po celých 20 let existence labelu přicházet na scénu se svěžím, inovativním, mnohdy průlomovým, avšak stále poměrně konzistentním zvukem. Planet Mu za dobu své existence byl a je živnou půdou pro mnoho fenoménů, jako jsou dokola omílaný dubstep a grime (Terror Danjah, Vex’d, Kuedo) nebo footwork a loňská bipolární mánie okolo něj (JLin, RP Boo). Představuje svobodné kreativní útočiště pro mnoho mimozemských entit, příkladem za všechny budiž Aaron Funk (Venetian Snares) a jeho audiosmršť na kultovních albech o smrti dětí nebo krmení koček. Čím víc jsi magor, tím spíš si jeho alba pouštíš během odpoledního čaje.

Následující tři desky pro mě byly za poslední týdny palubními lístky. Cílová destinace – planeta Mu.

Yearning Kru – Copper Vale

yearning-kru

Taiwanský umělec a spolu s Brood Ma zakladatel internetového labelu/hudební mapy – Quantum Natives – opouští svou domovinu, aby na planetě Mu podal zprávu o prvních dojmech z  její doposud neprobádané oblasti – Copper Vale.

Každý track je jako nahlédnutí na jinou scenérii odehrávající se na různých místech této zóny, celé album potom jako dlouhá procházka, která spíše než nohy v suchu vyžaduje notnou dávku obrazotvornosti a soustředění. „Tin Man“ – letmý první kontakt s neznámou vegetací plnou roztodivných květin a živých organismů houževnatě pučících jako strup na ranách v půdorysu údolí způsobených hloubkovou těžbou měděné rudy. Organismy fungující ve vynucené, nekomfortní symbióze se součástkami pozůstalými po dávno nefunkčních, kdysi zářících těžebních kolosech. „Sarnath“ – stahující se mračna nad vrcholky skal, první dopadající kapky, elektrické výboje navlhlých součástek, klid před bouří. „Freckles on the Pain Amplifier“ – fauna a flóra znovu se probouzející a zotavující se po bouřlivé průtrži – chvilková euforie. „Mesa Gate“ – výstup na tabulovou horu, do nížiny dopadající paprsky světla tvořící stíny ustupujících mračen, zasloužený výhled.

Song: Yearning Kru – Mesa Gate

Antwood – Virtuous.scr

antwood_virtuous_src_600_400

Debutové album kanadského mikrobiologa a producenta Tristana Douglase je hozenou (mramorovou?) rukavicí na pole experimentální klubové hudby, z níž Douglas čerpá, ale dodává jí zároveň jistou přidanou hodnotu – na své řízné desce ve formátu spořiče obrazovky zachycuje vlastní představu o tom, zda je umělá inteligence schopna vytvořit si vlastní etický kodex, emoce nebo popovou hudbu. Vzniká tak na první poslech zdánlivě agresivní a poměrně temná deska plná dekompozice a napětí, která ale mezi řádky skrývá místy až groteskní atmosféru. Sledovat robota při tvorbě elektronické hudby tak může připomínat dítě, které za doprovodu netušené agrese s pomocí lupy zapaluje mravence v trávě, s jakousi roztomilou nešikovností se ale dříve nebo později samo popálí. Deska Viruous.scr je dotažená do perfekce mikrobiologovi vlastní, zvuky se ustavičně střídají, rytmy rychle gradují a bortí se, aby mohly být po několikavteřinových pasážích ticha a za zvuků stlačujících se pístů a tříštícího se skla opět precizně vystavěny. Během každého dalšího poslechu zní album naprosto odlišně, v závislosti na tom, na co z něj posluchač v tu chvíli na vědomé či nevědomé úrovni zaměří svou pozornost. A screensaver (.scr) is a computer program that blanks the screen or fills it with moving images or patterns when the computer is not in use.“ Virtuous.scr umí být jak meziplanetární zvuková kulisa, tak naprostá klubová nálož.

Song: Antwood – Prototype HA

Silk Road Assasins – Reflection Spaces

a2586758056_10

Jak stojí na bandcampu Silk Road Assasins – tří producentů, kteří se dali dohromady během studia hudební kompozice – Reflection Spaces má za cíl zrcadlit jimi sdílený hudební vkus v kontextu soundtracku k filmu či počítačové hře. Výsledkem je delší, od začátku až do konce naprosto našlapané, po všech stránkách dotažené a neuvěřitelně chytlavé EPčko kombinující prvky grimeu, UK bassu nebo trapu. EPčko, které můžete opakovaně zcenit ráno jako součást guilty pleasure trap/grime playlistu při simultánním zapínání knoflíků u košile a vaření kafe, stejně tak jako večer v klubu. Víc asi ani netřeba zmiňovat, už se nemůžu dočkat alba a doufám v hostovačku, třeba od Flowdana. ©pipedream

Song: Silk Road Assasins – Cryo Enemy

 

 

Comments 3

  1. Pingback: Dane Law – United In Dance | GIN & PLATONIC

  2. Pingback: WWWINGS – PHOENIXXX | GIN & PLATONIC

  3. Pingback: Nejlepší alba roku 2016 | GIN & PLATONIC

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *