aut

Autechre – elseq 1–5

gin_platonic Hudba Leave a Comment

gin&platonic: Album, o kterém můžeš psát a diskutovat jenom v synonymech maximalismu. Jako bys Stockhausenovi nainstaloval poslední verzi Abletonu nebo otevřel Pandořinu skříňku s nekonečnými jamy. Čtyřhodinové podcasty jsou jedna věc, ale pětialbum? Během poslechu jsem si několikrát sáhl na dno a začal se modlit, aby byl konec. Očistec roku, možná života. Nemám slov, takže předávám slovo…

pipedream: Smrt poctivého zesilovače je trauma, rovnající se třeba rozvodu. Je to konec životní etapy. Japonský zesilovač je partnerem, který vydrží dvacet let, někdy i deset hodin denně, a když nadejde jeho chvíle, tiše skoná jako poslední samuraj. Vyhrabat se z postele a odpálit ho hned po ránu je událost, kterou nespraví točená zmrzlina, ani třeba lahváč. Takovou bolístku pomůžou zacelit jedině čtyři hodiny nových Autechre.

Legendární britské duo naznačovalo, jak už je v případě nových počinů velikánů Warpu tradicí. Žádná vzducholoď, jen nové tracky vysílané z ničeho nic na BBC nebo aljašském studentském rádiu – proč ne. Na Factu se dočítám: „The IDM overlords return.“  Jestli si něco zaslouží po dvaceti letech zemřít, není to můj zesilovač, ale pojem IDM. Autechre mají na svědomí tolik naprosto zásadních alb, že by si jejich nadpozemská zvuková architektura konečně zasloužila vlastní škatulku. Dost rozněžnělosti, rezignuju na prodírání se internetovými bazary a hledání té pravé, nejlépe zase japonky.  Nabíhám na nodata, kam už the upload overlord Jovan s přesností hodnou montéra v továrně Technics hodinu po vydání nahazuje link na kompletní release o pěti částech.

Podobně jako na mém veleoblíbeném Quaristice působí nové tracky na elseq 1 – 5  jako krátké či delší výstřižky z několikahodinových jamů, čemuž napovídá i monstrozní stopáž a celková délka. Kdyby vůbec bylo možné album někam zařadit, zvukově by balancovalo někde na hraně chladného opusu Exai a nekompromisních, noisem prosycených, živých záznamů AE_LIVE. Nepoznamenaný posluchač kroutí hlavou, zasvěcenec si pomlaskává. Zvuk přichází odnikud a jinam mizí, jeden tak odlišný od druhého a zároveň sami sobě nepostradatelní, dohromady tvořící figuru v prostoru. Představivost rýsuje rozličné geometrické tvary v neohraničeném, černí vyplněném pozadí. Poslech nutný mezi úsečkami, narace převažuje na úkor rytmu. Stimulace většiny center mozku zaručena. Na elseq 1 – 5 najdeme ale i překvapivě hodně tracků (pendulu hv moda, spTh, …) vystavěných okolo víceméně pravidelného rytmu,  Sean a Rob tak vzdáleně vzdávají hold svým breakdance kořenům a jejich současná deska je konečně „much more hiphop“, než ta předchozí. O vizuální doprovod jednotlivých částí elseq v podobě grafického hlavolamu, za který by se nemusela stydět ani společnost Scio, se tradičně postaralo studio The Designers Republic.

PS: Na WATMM si kdysi v diskusi fanoušci od Seana nechávali fanaticky pojmenovávat svoje MPCéčka. Můj zesilovač jméno neměl, i tak se mi bude stýskat.

PPS: Sorry za sentiment.

(„Since the album was uploaded to the store, Warp has taken down the SoundCloud and YouTube links for all the preview tracks. The album is not currently available to stream on Spotify or Apple Music either.“)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *