a0400254255_10

Asher Levitas – Lit Harness

gin_platonic Hudba Leave a Comment

Že na živné půdě Planet Mu roste jenom výkvět, jsme už zmiňovali. Také Asher Levitas se s letošním dílem přidává k tamější úrodě skvělých desek. Ačkoliv se zvukem od většiny ostatních přeci jen liší a nejedná se tedy o trnitý grime, třísky breakcore, produkci výrostků footworku nebo substrát IDM, Paradinasův přístup a široký rozhled opět přináší své plody.

Lit Harness je vůbec první Levitasova sólovka, dříve tvořil jako polovina dubstepového dua Old Apparatus. Nyní autor otáčí na ambientní stránku, kterou už pár dní čtu pořád dokola.

Ústředním tématem je stav spánkové paralýzy, doba postávání na mostě mezi nabubřelým sněním a střízlivější realitou. Doba, kdy zmámená mysl leží v možnostech ve tvaru osmičky. Během druhého songu In The Eyes už spánek leze do očí. Omylem pronikající hlasy se snaží vyprostit, ale jsou hned stahované spirálou syntetických drone fragmentů do nepřehledných, fantaskních sutin REM fáze. Chvíli odpočíváš v pórovité vatě jemných ambientních vyhrávek (Sheathe, Waiting By An Open Door) a poté procházíš roztrpčeným tvarem představ, jejichž nervní zvuk přehlušuje pozadí – tep těla i tep tlumených úderů skladby. Jednotlivé části každé stopy jsou naštěstí omotané pevnými siločárami držícími tebe i desku při sobě. Strongest Bonds. Blessed Mother patří k echu ukolébavky z dětství, které jako reflektor dál vytahuje vzpomínky na světlo nejistě se blížícího rána nebo jiného bledého času probuzení. Ale ještě je brzy.

U předvýstupní brány s nápisem Premature Exit kdosi něžně šeptá a opakuje: je t’aime! Nerozhodné škubnutí rameny. Odkud ten hlas pochází? Nevím, zda ke mně promlouvá z míst rodících nové myšlenkové materie nebo z vnějšího prostředí za nimi ve snaze probudit mě. K definitivnímu procitnutí dochází až na konci alba, během Anticipating Violence, a to zvukem umírněných sirén a tříštěného skla – snad přímo budíku, který je očekávaným násilím sám o sobě. Tak vstávej pomalu a hlavně se nezraň. ©krystufekrobin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *